Piknik Ekologiczny „Las dla Nas” z Doradcami Energetycznymi WFOŚiGW w Kielcach - Projekt Doradztwa Energetycznego

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Regulamin.

FENIKS RP UE PDE RGB 1 1

Znajdujesz się na stronie Projektu Doradztwa Energetycznego

Wybierz region, z którego jesteś, w celu wyświetlenia informacji specjalnie dla Ciebie
Logotypy
Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” to projekt realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Partnerów w 16 regionach na terenie całego kraju.
introimage

Piknik Ekologiczny „Las dla Nas” z Doradcami Energetycznymi WFOŚiGW w Kielcach

W sobotę 15 października 2022 w Leśniczówce na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin odbył się Piknik Ekologiczny „Las dla Nas”, który poprzedzony był sprzątaniem lasu przez dzieci i młodzież oraz ich rodziców.

Ponad 200 osób wzięło udział w III edycji akcji "Las dla Nas" zainicjowanej przez Rekord Radio Świętokrzyskie. WFOŚiGW w Kielcach był kolejny raz Partnerem tego projektu.

W lesie wokół Gutwinu w Ostrowcu Świętokrzyskim uczestnicy akcji zebrali ok. 50 worków śmieci. Wydarzenie miało charakter przede wszystkim edukacyjny.

Tą żywą lekcję szacunku do przyrody wsparli edukacyjnie Doradcy Energetyczni z WFOŚiGW w Kielcach – Justyna Mesek oraz Marek Lisowski, rozmawiali z uczestnikami nt. właściwych postaw ekologicznych i tego jak ważne, oprócz segregowania odpadów i procesu  recyklingu, jest dążenie do tego, aby jak najmniej tych odpadów powstawało.  Przy tej okazji, Doradcy edukowali również na temat odnawialnych źródeł energii oraz właściwych nawyków korzystania z energii oraz wody. Uczestnicy mieli możliwość losowania zagadek ekologicznych oraz rozwiązywania tematycznych quizów obrazkowych i testów, aby sprawdzić swoje wiadomości. Mieli okazję przemyśleć i odpowiedzieć na pytania np.: jakie konsekwencje może spowodować pozostawienie w lesie szklanej butelki lub dlaczego należy oszczędzać papier, energię czy wodę?

Działania ekologiczne powinny być nie tylko modą, ale świadomym wyborem każdego człowieka. Zrozumienie problemów środowiskowych to krok ku lepszej, czystszej przyszłości, stąd bardzo ważna jest edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat. Niezwykle istotne w edukacji młodego człowieka jest to, by miał on ścisły kontakt z naturą, gdyż wówczas lepiej można zrozumieć zależności dotyczące funkcjonowania przyrody, dzieci powinny jej doświadczać różnymi zmysłami w bezpośrednim zetknięciu z naturą. O ile starsze dziecko potrafi sobie wiele już wyobrazić, o tyle u małego człowieka nic nie zostanie utrwalone, póki nie sprawdzi tego własnymi rękami, nosem czy nie zobaczy na własne oczy. Dobry program edukacyjny to taki, dzięki któremu najmłodsi w aktywny sposób mogą poznać zasady dbania o środowisko naturalne, nauczyć się szacunku do przyrody, oszczędzania oraz tego, że ruch i aktywne spędzanie czasu to ważny element rozwoju i życia codziennego. Tego właśnie mieli okazję doświadczyć uczestnicy Pikniku Ekologicznego w Gutwinie.

Dorośli uczestnicy pikniku mogli natomiast zasięgnąć porady Doradców Energetycznych na temat możliwości dofinansowania inwestycji z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Relacja z wydarzenia

Stoisko Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Kielcach

8a

8a

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach współrealizuje Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” we współpracy z NFOŚiGW w Warszawie oraz Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Województwo Lubelskie).

Konferencja realizowana jest w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 1.3, poddziałanie 1.3.3.

FENIKS RP UE PDE RGB 1 1


Przewiń do góry