Wtorkowe „Łamigłówki Energetyczne i Klimatyczne” - Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Katowicach - Projekt Doradztwa Energetycznego

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Regulamin.

FENIKS RP UE PDE RGB 1 1

Znajdujesz się na stronie Projektu Doradztwa Energetycznego

Wybierz region, z którego jesteś, w celu wyświetlenia informacji specjalnie dla Ciebie
Logotypy
Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” to projekt realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Partnerów w 16 regionach na terenie całego kraju.
introimage

Wtorkowe „Łamigłówki Energetyczne i Klimatyczne” - Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Katowicach

Co tydzień nowy odcinek!

odc. 4. Fotowoltaika w przedsiębiorstwie – czy to nadal się opłaca?

 

Dla kogo instalacja do 50kW?

Systemy fotowoltaiczne o mocy nie większej niż 50 kW traktowane są w przepisach jako mikroinstalacje. Właściciel instalacji do 50 kW określany jest jako prosument, czyli podmiot wytwarzający i konsumujący energię na swoje potrzeby. Jego głównej działalności gospodarczej nie może stanowić produkcja energii elektrycznej. Ostatnia aktualizacja przepisów co prawda zwiększyła moc mikroinstalacji fotowoltaicznej do 150 kW, ale i tak pozostał tam pewien haczyk, który powoduje, że firmy dalej na początku swojej przygody z fotowoltaiką montują instalacje fotowoltaiczne o mocy 50 kW.

Instalacje fotowoltaiczne do 150 kW w myśl aktualizacji przepisów są mikroinstalacjami, a na tego typu fotowoltaiki w powszechnej opinii nie potrzebne jest pozwolenie na budowę oraz wydanie warunków przyłączeniowych. Dodatkowo operator OSD ma obowiązek przyłączyć taką mikroinstalację do sieci w ciągu 30 dni. I prawie wszystko się zgadza. Prawie, ponieważ o ile dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 150 kW nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, o tyle dalej wymagane jest wydanie warunków przyłączeniowych,  a co za tym idzie operator OSD nie ma obowiązku przyłączenia instalacji fotowoltaicznej w ciągu 30 dni. Dlatego firmy decydują się najpierw wykonać instalację fotowoltaiczną 50 kW, czerpać już z niej pierwsze oszczędność. Natomiast w kolejnym kroku organizować wymaganą dokumentację dla docelowej fotowoltaiki.

 

Link do video podcastu

 

W imieniu Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Katowicach, zapraszamy Państwa na „Łamigłówki Energetyczne i Klimatyczne”.

Facebook WFOŚiGW w Katowicach

 

Doradcy z Katowic będą się spotykać co tydzień i mam nadzieję, że w ciągu 15 min razem z zaproszonymi gośćmi rozwiążą niejedną łamigłówkę dotyczącą energii i klimatu.

Jeśli nurtują Państwa jakieś zagadnienia, zapraszamy do kontaktu z Panią Wiolettą Dobras.

Zachęcamy do kontaktu!

W każdy wtorek nowy odcinek!

 

Doradcy postarają się rozwikłać razem z zaproszonym ekspertem wszystkie zagadki i łamigłówki energetyczne i klimatyczne.

 Najbliższe tematy, które omówią nasi eksperci:

🌱 „Czy neutralność klimatyczna Europy jest możliwa?” - Jakie cele prowadzą nas do neutralności klimatycznej i czy działania, które podejmujemy, są wystarczające?

🚗 „Odczarować wodór” - Jak działa wodór w transporcie i jakie są jego możliwości jako niskoemisyjnego paliwa?

🌞 „Fotowoltaika – jak nie pogubić się w zmieniających się przepisach?” - Kim jest prosument, jak rozliczać fotowoltaikę i na co uważać przy wyborze instalacji?
🔋 „Fotowoltaika w przedsiębiorstwie – czy to nadal się opłaca?” - Czy magazyny energii są dostępne dla każdego przedsiębiorcy? Czy instalacje fotowoltaiczne wciąż się opłacają?
⚡ „Jak tankować samochód elektryczny?” -  co to jest plug-in i ile zużywamy "paliwa" w elektryku?



Beneficjent i Partner Wiodący: NFOŚiGW w Warszawie

Partnerzy: WFOŚiGW w Białymstoku, WFOŚiGW w Gdańsku, WFOŚiGW w Katowicach, WFOŚiGW w Kielcach, WFOŚiGW w Krakowie, WFOŚiGW w Lublinie, WFOŚiGW w Łodzi, WFOŚiGW w Olsztynie, WFOŚiGW w Opolu, WFOŚiGW w Poznaniu, WFOŚiGW w Rzeszowie, WFOŚiGW w Szczecinie, WFOŚiGW w Toruniu, WFOŚiGW w Warszawie, WFOŚiGW w Zielonej Górze, WFOŚiGW we Wrocławiu.

Fundusze Europejskie

FEnIKS 2021-2027

FENIKS RP UE PDE RGB 1 1


Przewiń do góry