Europejski Kongres MŚP z Doradcami Energetycznymi - 21-22.11.2022 Katowice - Projekt Doradztwa Energetycznego

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.

FENIKS RP UE PDE RGB 1 1

You are on the Energy Consultancy Project page

Choose your region to view information selected for you.
Logotypy
Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” to projekt realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Partnerów w 16 regionach na terenie całego kraju.

Europejski Kongres MŚP z Doradcami Energetycznymi - 21-22.11.2022 Katowice

Szanowni Państwo!

Za nami 12. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, kóra odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W imieniu wszystkich Doradców realizujących Projekt Doradztwa Energetycznego w całym kraju, serdecznie dzięujemy Państwu za udział w tegorocznym wydarzeniu.

W trakcie wydarzenia Doradcy Energetyczni udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, termomodernizacji, montażu mikroinstalacji OZE oraz udzielać informacji o aktualnej ofercie finansowej Funduszy, m.in. o możliwościach pozyskania wsparcia z programów Czyste Powietrze, Mój Prąd, Moje Ciepło, a także inne zagadnienie związane z szeroko pojętą efektywnością energetyczną.

Spotkanie z Doradcami Energetycznymi było okazją do wymiany doświadczeń i poglądów. Indywidulane spotkania z Doradcami, pomogły zdiagnozować zapotrzebowania na wsparcie doradcze i nawiązać współpracę w tym obszarze.

grupowe.stoisko11grupowe.stoisko11grupowe.stoisko11grupowe.stoisko11grupowe.stoisko11

 

W pierwszym dniu wydarzenia odbyło się spotkanie monitorujące Projektu Doradztwa Energetycznego, w trakcie którego omówione zostały sprawy bieżące takie jak postęp rzeczowo-finansowy PDE, Platforma Informatyczna, szkolenie na Profesjonalnego Doradcę Energetycznego czy szkolenia na Energetyków Gminnych. Przedstawiono plany wydarzeń na 2023 rok, jak również przygotowania do drugiej odsłony kampanii reklamowej Projektu. Zostały wyjaśnione cele spotkań wymiany doświadczeń oraz w szerokim zakresie przekazana perspektywa kontynuacji projektu w ramach FEnIKS w latach 2021 – 2027.

W spotkaniu brali udział Doradcy Energetyczni z całego kraju oraz Zarządy Partnerów. Uczestników przywitał Pan Paweł Mirowski Wiceprezes NFOŚiGW. Gościem spotkania był Pan Marcin Janiak  Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

monitorujące8 640

prezesi640monitorujące8 640monitorujące8 640monitorujące8 640monitorujące8 640monitorujące8 640monitorujące8 640monitorujące8 640

Po owocnych  obradach, Doradcy Energetyczni pojechali do Zabrza, aby odbyć podziemną podróż korytarzami Kopalni Guido.

Pod ziemię zjechaliśmy autentyczną szolą, taką samą, jakiej używają górnicy na czynnych kopalniach. Szolą górniczą zjechaliśmy aż 320m w dół, gdzie wyruszyliśmy w swoją podziemną wędrówkę.

Część trasy na poziomie 320 m pokonaliśmy elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Kolejka zawiozła nas w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska zobaczyliśmy, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla. To była niezapomniana podróż.

Kopalnia640Kopalnia640Kopalnia640

W drugim dniu Kongresu, tj. 22.11.2022 r. w godzinach 09.30 -11.00, odbył się Panel dyskusyjny „Inwestycje ze wsparciem finansowym, jako lek na kryzys energetyczny”

  1. "Zielone za zielone". Ekologia już dawno przestała być tą częścią prowadzenia działalności, od której biznes ucieka. Takie zachowania powodowane były kosztami wdrażania ekologicznych inwestycji. Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w tej dziedzinie są kolosalne  i opierają się w głównej mierze nie tylko na coraz lepszej dostępności takich technologii - ale i instrumentów ich finansowania.
  2. Ekologia to "żyjące" pieniądze. Środki inwestowane w ekologię przez przedsiębiorstwa to nie wydane raz pieniądze, wpisane po stronie "wydatki" do bilansu. To pieniądze cały czas krążące w obiegu firmy - między innymi dzięki zastosowaniu odpowiednich instrumentów finansujących dane zadania
  3. Czas to pieniądz, ale energia - jeszcze bardziej. W dobie kryzysu energetycznego, galopujących cen energii i zaburzonej dostępności niektórych paliw energetycznych - oszczędność energii staje się powoli jednym z głównych - żeby nie powiedzieć - statutowych - punktów działalności wielu firm. Innowacje wprowadzane w działalność firmy pozwalają skutecznie w wielu przypadkach z problemem energetycznego niedoboru sobie poradzić.
  4. Pieniądze nie rosną na drzewach. Środki wspierające eko-inwestycje, to jak pokazują statystyki - najlepszy motor napędowy wdrażania ekologicznych innowacji w wielu firmach. Fotowoltaika, pompy ciepła i inne rozwiązania chroniące z jednej strony czyste powietrze, z drugiej strony portfele przedsiębiorców to spore koszty. Dotacje, czy niskooprocentowane pożyczki na takie cele - skutecznie zachęcają przedsiębiorców do z jednej strony dbałości o środowisko i klimat, a drugiej - o oszczędniejsze podejście do użytkowania energetycznych zasobów.

Zaproszeni uczestnicy:

  • Tomasz Bednarek – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach
  • Paweł Mirowski – Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
  • Konrad Borowski – Prezes Zarządu Dalkia Polska Energia
  • Ireneusz Popiół – Prezes Zarzadu Chemet Spółka Akcyjna
  • Paweł Nowodziński – przedstawiciel Żywieckiego Klastra Energii

Moderator:

  • Wojciech Żegolewski - dziennikarz

Organizator:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Panel640Panel640

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (beneficjent) współrealizuje Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” we współpracy z Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Województwo Lubelskie).

Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach I Osi Priorytetowej poddziałanie 1.3.3 „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.

FENIKS RP UE PDE RGB 1 1


Scroll top