20 - 21 listopada w Lublinie odbyło się kolejne Spotkanie Monitorujące Projekt Doradztwa Energetycznego.
Podczas spotkania Prezes Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Pan Stanisław Mazur przedstawił zespół Doradców Energetycznych, który dołączył do Projekt Doradztwa Energetycznego z początkiem bieżącego roku.
fot. Walery Sitnicki
Pierwszego dnia Spotkania Monitorującego odbyły się dwie prezentacje mające na celu pogłębienie wiedzy w nowym obszarze działania Projekt Doradztwa Energetycznego jakim jest adaptacja do zmian klimatu.
Pierwszą poprowadziła Pani dr inż. Ewelina Siwiec - Kierownik Zakładu Społeczno-Ekonomicznych Skutków Zmian Klimatu z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
Drugiego dnia spotkania roboczego zgromadzeni Doradcy Klimatyczno-Energetyczni mieli okazję do pogłębienia wiedzy w nowym obszarze działania Projekt Doradztwa Energetycznego jakim jest adaptacja do zmian klimatu.
Z prezentacją dotyczącą inwestycji zrealizowanych i dofinansowanych ze środków Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystąpił kolega z NF, Pan Bogusław Skopek. Notabene były Doradca Energetyczny.
fot. Walery Sitnicki
Doradcy Klimatyczno-Energetyczni mieli okazję odbycia wizyty studyjnej na dworcu metropolitarnym w Lublinie.
Budynek dworca i perony pokryte są „zielonym dachem”. Pomieszczenia są oddzielone przeszkleniem od hali dworcowej, co ogranicza zużycie energii.
W inwestycji przewidziano też inne ekologiczne elementy: nawadnianie „zielonego dachu” odzyskaną wodą opadową, kostkę antysmogową oraz system ograniczający zużycie światła.
Mieliśmy okazję zapoznać się rysem historycznym dotyczącym Dworca i jego okolic dzięki uprzejmości Spacery z Magdaleną Łuczyn oraz Pana Dominik Maiński - przewodnik po Lublinie i regionie / Lublin tour guide.
fot. Walery Sitnicki
fot. Walery Sitnicki
fot. Walery Sitnicki
fot. Walery Sitnicki
Wracając do hotelu Doradcy przespacerowali się po zrewitalizowanym Parku Ludowym w Lublinie. Pani Aneta Tołysz z Wydziału Inwestycji i Remontów oraz Pani Katarzyna Głaz z Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM zapoznały wycieczkowiczów z innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze wykorzystanej technologii i adaptacji do zmian klimatu.
fot. Walery Sitnicki
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie realizuje Projekt Doradztwa Energetycznego we współpracy z 16 Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej).
Beneficjent i Partner Wiodący: NFOŚiGW w Warszawie
Partnerzy: WFOŚiGW w Białymstoku, WFOŚiGW w Gdańsku, WFOŚiGW w Katowicach, WFOŚiGW w Kielcach, WFOŚiGW w Krakowie, WFOŚiGW w Lublinie, WFOŚiGW w Łodzi, WFOŚiGW w Olsztynie, WFOŚiGW w Opolu, WFOŚiGW w Poznaniu, WFOŚiGW w Rzeszowie, WFOŚiGW w Szczecinie, WFOŚiGW w Toruniu, WFOŚiGW w Warszawie, WFOŚiGW w Zielonej Górze, WFOŚiGW we Wrocławiu.