panele słoneczne bez elektrowni - Kunena - Projekt Doradztwa Energetycznego

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.

FENIKS RP UE PDE RGB 1 1

You are on the Energy Consultancy Project page

Choose your region to view information selected for you.
Logotypy
Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” to projekt realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Partnerów w 16 regionach na terenie całego kraju.

panele słoneczne bez elektrowni

More
3 years 6 months ago #111 by zlisiecki
Panele elektryczne, które posiadam zaspokajają moje zapotrzebowanie na energię. Niestety konstrukcja elektroniki wyklucza, żeby działały one samodzielnie bez dostępu do sieci energetycznej zasilanej z elektrowni. Zakładam, że wymuszenie tylko takich rozwiązań zapewnić ma klientów sieciom energetycznym. A co będzie, jeśli sieci te ulegną awarii ? Lub jeśli elektrownie zostaną zniszczone w wyniku działań wojennych ?. Wtedy z paneli nie da się nawet podczas dnia i pełnego oświetlenia korzystać, czy tak ? Jak to ma sens ?

Rozwiązania z gromadzeniem energii podtrzymującej napięcie sieci np. w akumulatorach odpadają. Nie potrafimy gromadzić efektywnie energii. A czy można zastosować w takim przypadku agregat prądotwórczy ? Agregat taki musiałby posiadać elektronikę uruchamiającą go automatycznie w przypadku zakłóceń w dostawach prądu z sieci. To wydaje się do zrobienia.

Jednak paliwa płynnego do takich agregatów nie wolno łatwo gromadzić np. w kanistrach na benzynę. Motywem są rzekomo względy bezpieczeństwa, choć kwestia bezpieczeństwa mus dać się rozwiązać technicznie. Załóżmy, że nam się to udało.
Wtedy pojawia się nowy problem. Dzisiejsze paliwo posiada dodatki biologiczne powodujące, że już po okresie dwóch miesięcy traci ono swoje własności.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że ktoś celowo zadbał o to, żeby lokalne rozwiązania zasilania energię bez zależności od sieci energetycznych lub centralnie narzucanych cen, czy to przez elektrownie, czy stacje benzynowe nie były w ogóle możliwe. Jeśli to prawda taka "dbałość" o własny biznes narusza nie tylko zasady niezależności, lecz dramatycznie niweczy narodowe bezpieczeństwo w przypadku wojny. Po ataku na centra dystrybucji energii okaże się, że z lokalnie dobrze działających paneli słonecznych, które technicznie byłyby zdolne zapewnić decentralnie energię nie da się skorzystać.

Czy w tych rozważaniach nie popełniłem błędu ?
Ktoś zechciałby wskazać mi praktyczne rozwiązanie w zakresie mocy 2 - 10 kW ?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
3 years 6 months ago #112 by Doradca Energetyczny - NFOŚiGW
Sieci elektroenergetyczne mają swoje ograniczenia i zapewniam Pana, że nikomu nie zależy na podłączaniu do nich jak największej liczby odnawialnych źródeł. Wręcz przeciwnie, coraz mocniej uwidacznia się potrzeba zwiększenia konsumpcji wytworzonej energii przez prosumentów "na miejscu". Spowodowane jest to przeciążeniem sieci, zwłaszcza w małych miejscowościach, w których jest wiele instalacji OZE. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w najbliższej edycji programu Mój prąd 3.0, szczególnie premiowane będą instalacje wyposażone w dodatkowy komponent zwiększający autokonsumpcję (ładowarka do samochodu elektrycznego, system zarządzania energią, magazyn ciepła/chłodu). Dofinansowanie będzie można uzyskać zarówno na samą instalację fotowoltaiczną jak i dodatkowy komponent/komponenty. Rozpoczęcie naboru planowane jest na 1.07.2021 r. Osoby, które już posiadają instalację fotowoltaiczną będą mogły otrzymać dofinansowanie na ww. komponent/y.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Powered by Kunena Forum

FENIKS RP UE PDE RGB 1 1


Scroll top