26 Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska - Envicon 2022
2022-10-18 - 2022-10-1926 Międzynarodowy Klimat Ochrony Środowiska ENVICON odbędzie się 18-19 października 2022 w Poznaniu.
Klimat i środowisko to słowa, które w ciągu ostatnich kilku lat są odmieniane przez wszystkie przypadki. Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON jest z pewnością jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń gdzie pokazana zostanie bliska perspektywa i przewidywane scenariusze zdarzeń dla gospodarki komunalnej. Podczas kongresu wskazywane są kierunki, w których będzie zmierzała branża.
Kryzys energetyczny, problemy z nadmiarem odpadów, deficyt wody i susza, to problemy które całą branżę zmuszają do szukania rozwiązań. Kongres stanowi przestrzeń do wymiany doświadczeń, które mogą stać się dobrym przykładem i inspiracją dla wielu przedsiębiorstw. Zastanowimy się jak European Green Deal, Fit for 55 oraz system EU ETS będą mogły być realizowane w najbliższym czasie w obliczu wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego oraz zmian klimatycznych. Kongres został podzielony na 4 bloki tematyczne: energia, odpady, woda i klimat oraz biznes, nauka, technologia.
Energia, to sesja, która ma wskazać w jakim miejscu obecnie jesteśmy i co nas czeka. Jak reagować na dynamicznie zmieniające się otoczenie i w jakim stopniu kryzys energetyczny jest realnym zagrożeniem dla branży. Poruszone zostaną zagadnienia efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii czy wykorzystania wodoru.
Jaki wpływ na gospodarowanie odpadami miała pandemia, a obecnie wojna w Ukrainie. Czy będzie możliwe osiągnięcie poziomów recyklingu i jak ROP może na nie wpłynąć? Jak optymalnie wykorzystać potencjał zakładu i zwiększyć jego efektywność energetyczną? To tylko kilka z bardzo istotnych tematów, które znajdują się na liście tematów w sesji poświęconej odpadom.
Woda i klimat to sesja skierowana przede wszystkim do przedstawicieli zakładów wodno-kanalizacyjnych. Wspólnie z ekspertami zastanowimy się nad wyzwaniami, z którymi musi zmierzyć się branża m.in. kwestie związane z taryfami, zagospodarowaniem osadów, bezpieczeństwo sieci, cyberbezpieczeństwo czy zmiany klimatu.
Nauka, biznes, technologia. Wiele z poruszanych podczas Kongresu zagadnień jest interdyscyplinarnych i spotka się z zainteresowaniem ekspertów, niezależnie czy zajmują się odpadami czy gospodarką wodną. Zdajemy sobie sprawę, że spotkanie obu branż (odpadowej i wodno-ściekowej), stwarza niezwykłą przestrzeń do wymiany doświadczeń i pomysłów. Szczególnie w kontekście badań i rozwoju, wykorzystywania kapitału naukowego na potrzeby rozwoju technologii czy doświadczeniem w jaki sposób stwarzać miejsce pracy przyjazne dla każdego.
Kongresowi towarzyszy uroczysta gala, podczas której ogłaszane są wyniki konkursów środowiskowych. Nagrody przyznawane są zarówno instytucjom, przedsiębiorcom, samorządom, fundacjom, jak i osobom indywidualnym, mającym niebagatelny wpływ na gospodarkę odpadami, ochronę klimatu, poprawę jakości powietrza oraz popularyzację właściwych postaw prośrodowiskowych w naszym kraju.
Kongres od lat gromadzi ekspertów, przedstawicieli biznesu, przedsiębiorstw komunalnych działających w tym obszarze oraz organizacje branżowe.