Relacja z VII edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK
2019-04-08 - 2019-04-09Za nami VII edycja Ogólnopolskiego Szczyt Energetyczny OSE GDAŃSK 2019. Pod hasłem Energetyka dla Gospodarki, Gospodarka dla Energetyki spotkali się przedstawiciele najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze Polski, ekonomiści oraz reprezentanci świata nauki i biznesu. W szczycie uczestniczył między innymi Minister Środowiska Pan Henryk Kowalczyk. Wśród uczestników były również Zarządy WFOŚiGW na czele z p.o. Prezesa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pana Marka Ryszki. W programie znalazła się sesja plenarna „Polska polityka energetyczna – priorytety unijne vs polskie cele strategiczne”, debaty: „Polska energetyka na drodze do energetyki niskoemisyjnej”, „Morska Energetyka Wiatrowa elementem strategii energetycznej i gospodarczej" czy „Współpraca energetyczna państw basenu Morza Bałtyckiego”. Obecny był także Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW, Pan Artur Michalski, który wziął udział w dyskusji panelowej „Nowe regulacje dla ciepłownictwa i kogeneracji”, w czasie której omówił działania Narodowego Funduszu na rzecz poprawy jakości powietrza na przykładzie programu Czyste Powietrze.
Marek Kamiński, w czasie wystąpienia na OSE 2019 ogłosił najnowszą wyprawę AINNTE 2019. Singularity – osobliwość. Sustainability – zrównoważony rozwój. Social Empowerment – zaangażowanie społeczne. Słowa, na których opiera się wyprawa. Marek Kamiński wyrusza w pierwszą w historii podróż samochodem elektrycznym dookoła świata. Tym razem nie tylko idea NO TRACE będzie motywem przewodnim wyprawy. Hasło troska o lepszy świat wymaga odwagi poszerza swój zasięg. Od minimalizmu zeszłorocznej ekspedycji wkraczamy w sferę osobliwości. Towarzyszem Marka Kamińskiego będzie robot humanoidalny NOA. Relacja człowiek-natura-technologia to główny motyw tegorocznej wyprawy. Podczas pięciu miesięcy podróży Marek Kamiński wraz z NOA odwiedzi dwadzieścia krajów świata. Ich zmagania i obserwacje będzie można śledzić na bieżąco, gdyż wyprawa będzie relacjonowana na żywo wszędzie tam, gdzie pozwoli na to zasięg internetu. To, jak będzie wyglądała nasza planeta zależy od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest rozwój nowoczesnych technologii i ich zastosowanie w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Celem wyprawy jest podniesienie świadomości na temat zrównoważonego stylu życia. Stawiając przekonujący przykład ludzkiej interakcji ze sztuczną inteligencją, Marek Kamiński zbada i zaprezentuje możliwości wykorzystania innowacji technologicznych do rozwoju i edukacji społeczeństwa oraz promowania przyjaznego i społecznie odpowiedzialnego stosunku do środowiska.
W czasie gdańskiego szczytu działało stoisko Projekt Doradztwa Energetycznego, promujące „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Były prowadzone spotkania monitorujące oraz działania informacyjno-promocyjne, w tym prace w grupach roboczych – z udziałem pracowników NFOŚiGW, partnerów projektu z WFOŚiGW i doradców energetycznych.