Rozbudowa instalacji - jak rozumieć? - Kunena - Projekt Doradztwa Energetycznego

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Regulamin.

FENIKS RP UE PDE RGB 1 1

Znajdujesz się na stronie Projektu Doradztwa Energetycznego

Wybierz region, z którego jesteś, w celu wyświetlenia informacji specjalnie dla Ciebie
Logotypy
Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” to projekt realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Partnerów w 16 regionach na terenie całego kraju.

Rozbudowa instalacji - jak rozumieć?

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #86 przez Roman Brańka
Witajcie,
Moje wątpliwości budzi sformułowanie "rozbudowa instalacji" - a właściwie to, jak ją interpretować.
Opiszę swój przypadek. Otóż posiadam dwie instalacje, a dokładnie jedną i udział w gminnej, która jest na moim dachu i ja korzystam z prądu, który ona produkuje. W 2018 roku zawarłem z Gminą umowę (w ramach projektu Słoneczna Gmina) o użyczeniu swojego dachu pod zabudowę instalacji (5,13 kW). Gmina wybrała firmę instalacyjną oraz zapewniła finansowanie (80% ogólnych kosztów, z czego 80% pochodziło z dotacji UE a 20% z Gminy). Ja dopłaciłem resztę - do 100% kosztów i instalację wykonano w 2019 roku i przyłączono (marzec 2019 r.). Umowa stanowi, że prąd produkowany należy do mnie, ja wnioskowałem o przyłączenie oraz instalację licznika, ale instalacja należy do Gminy i dopiero 2024 roku przejdzie na moją całkowitą własność. Instalacja wykonana jest z paneli polikrystalicznych, przyłączonych do 1 inwertera.
W 2020 roku (luty) zainstalowałem instalację o mocy 9,7 KW. wykonaną z paneli monokrystalicznych przyłączonych do 8 miktroinwerterów. Technicznie obydwie nie mają ze sobą nic wspólnego - prócz dwóch rzeczy: są na tym samym dachu oraz przyłączone są do tej samej tablicy domowej no i mają wspólny licznik dwukierunkowy (dwóch nie mogę posiadać!). W zaświadczeniu wydanym przez OSD na potrzeby projektu Mój Prąd napisano, że nastąpiła ROZBUDOWA instalacji (przy czym opisano co i jak) - bo z punktu widzenia OSD (Tauron) istotne są przepływy energii a nie to, z ilu instalacji pochodzą. Okej. Konia z rzędem temu, kto już dziś odpowie, dostanę dofinansowanie z Programu, czy nie?
W moim rozumieniu - "rozbudowa" to zwiększenie mocy tej "starej" instalacji (czyli dołożenie paneli i wymiana inwertera na taki o większej mocy). A wybrany przeze mnie sposób - w moim rozumieniu "rozbudową" nie jest. Co o tym sądzicie?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #87 przez Doradca Energetyczny - NFOŚiGW
W ramach programu Mój prąd interpretacja takiego przypadku będzie analogiczna jak przez OSD.
Każde "zwiększenie mocy" przyłączonej już do licznika będzie potraktowane jako rozbudowa.
Nie ma znaczenia czy nowa instalacja będzie na innej połaci dachu, budynku itp.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Zasilane przez Forum Kunena

FENIKS RP UE PDE RGB 1 1


Przewiń do góry