„Bitwa Regionów” z Doradcami Energetycznymi WFOŚiGW w Krakowie
W kameralnej atmosferze, na zabytkowym i również kameralnym rynku Starego Sącza, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wraz z Doradcami Energetycznymi miał okazję spotkać się z osobami zainteresowanymi programami „Czyste Powietrze”, „Czyste Powietrze Plus” oraz innymi ważnymi formami dofinansowań, które oferuje wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jako że byliśmy w miejscu słynącym ze swego klimatu, nie zabrakło akcentów muzycznych, wspaniałych woni regionalnych potraw i merytorycznych rozmów o wszystkim, co wspiera oszczędne i przyjazne środowisku użytkowanie zasobów energetycznych. Szczególnie teraz, gdy okoliczności geopolityczne sprawiły, że niezbędne stało się wdrożenie pomocowej ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Fundusz ponownie towarzyszył „Bitwie Regionów”, barwnej, pachnącej i sprawiającej, że hasło „Polska smakuje” nabiera bardzo realnego wymiaru! Zwyciężczyniami i zdobywczyniami głównej nagrody w przesmacznej „Bitwie Regionów” w Starym Sączu były Panie reprezentujące Koło Gospodyń Wiejskich w Szczawniku „Szczawniczanki”. Tuż za nimi uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnym Potoku, a zaszczytne trzecie miejsce uzyskało Koło Gospodyń Wiejskich w Kamionce Wielkiej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom (i uczestnikom) spotkania, jego organizatorom i wspaniałym gospodarzom imprezy ze Starego Sącza, wraz z nimi także miłym gościom naszego stoiska – a przy okazji jak zawsze zachęcamy do troski o środowisko w każdym aspekcie, w którym tylko można przyczynić się do efektywnej poprawy klimatu!
„Bitwa Regionów” z Doradcami Energetycznymi w Dębnie
Ostatnia tegoroczna powiatowa edycja „Bitwy Regionów” odbyła się w Dębnie, w powiecie brzeskim. I w nieco tajemniczy sposób stała się wydarzeniem znakomicie wieńczącym oraz fetującym cały cykl małopolskich zmagań o tytuł Najdoskonalszych Kucharek w województwie. Tradycyjnie już towarzyszył jej m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wraz z Doradcami Energetycznymi, którzy przybyli w niezmiernie gościnnie progi, by przekazać mieszkańcom formy i źródła finansowania termomodernizacji domów – nie tylko zwiększającą komfort życia ich mieszkańców, ale także wspierającą dbałość o środowisko naturalne.
Doradcy Energetyczni mówili o programach „Czyste Powietrze” i „Czyste Powietrze Plus”, o programie „Ciepłe Mieszkanie” i innych cennych formach wsparcia tak ważnego celu, jakim jest nasza wspólna troska o lepszy klimat i oszczędne wykorzystywanie zasobów energetycznych. A te, jak wiadomo, stanowią dziś szczególny przedmiot zainteresowania każdego z nas, szczególnie w kontekście sytuacji we wschodniej części Europy oraz ustawy pomocowej o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
W czasie rewelacyjnego wydarzenia, podczas którego odwiedziły nas rzesze mieszkańców Dębna i okolic, na szczęście nie o troskach, lecz o cudach kulinarnego mistrzostwa mówiło się najwięcej. Były wspaniałe zespoły muzyczne i taneczne, były poczęstunki dla gości, był też sam konkurs „Bitwy Regionów”.
Trzecie miejsce zajęło tym razem KGW "Krajanki" w Gnojniku, drugą lokatę uzyskało Koło Gospodyń Wiejskich „Włościanki” Łoniowa, a pierwsze wygotowało, wysmażyło i wypiekło sobie Koło Gospodyń Wiejskich Sterkowiec w Sterkowcu.
W imieniu Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Krakowie przekazujemy podziękowania i jest nam niezmiernie miło, że przez kilka miesięcy w niemal każdy weekend Doradcy mogli spotykać się z Państwem, wymieniać się uwagami, pomysłami, a przede wszystkim wiedzą, która dobrze służy i wspiera dbałość o dobry klimat, tak w relacjach międzyludzkich, jak i w kontekście o wiele większym, bo dotyczącym całej naszej planety.
Spotkanie z mieszkańcami Gminy Skrzyszów 14.09.2022 r.
W dniu 14 września2022 r., w budynku Remizy OSP w Ładnej, odbyło się spotkanie z mieszkańcami zorganizowane przez Gminę Skrzyszów. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami Programu Priorytetowego Czyste Powietrze oraz z usługami świadczonymi w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego. Prelekcję wygłosił Janusz Sułowski – Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Krakowie.
Nowa energia w gminach i powiatach – szkolenie dla gmin i powiatów województwa małopolskiego – 20.09.2022 r.
W dniu 20 września 2022r., w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Doradcy Energetyczni z WFOŚiGW w Krakowie uczestniczyli w szkoleniu dla gmin i powiatów województwa małopolskiego pn. „Nowa energia w gminach i powiatach”, podczas którego promowali oni Projekt Doradztwa Energetycznego. W trakcie wydarzenia nasz Doradca Energetyczny Paweł Korczak przedstawił prezentację na temat Programu „Czyste Powietrze Plus” natomiast Doradca Energetyczny Mariusz Sałęga przedstawił prezentację na temat Programu „Ciepłe Mieszkanie”. Mieliśmy także możliwość wysłuchania ciekawych referatów, między innymi na temat elektromobilności i paliw alternatywnych, praktycznych aspektów użytkowania pojazdów elektrycznych, warunków rozliczeń energii elektrycznej wyprodukowanej w odnawialnych źródłach energii.
Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Krakowie odwiedzili Sulisławice!
W dniu 10 września 2022r., w miejscowości Sulisławice (gmina Wolbrom) nasz Doradca Energetyczny Mariusz Sałęga wziął udział w wydarzeniu informacyjno – promocyjnym, podczas którego promowano projekt pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu spotkań pn. „Bitwa Regionów”.
W trakcie wydarzenia mieszkańcy mieli możliwości uzyskania informacji o możliwościach otrzymania wsparcia finansowego na inwestycje w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz oszczędności energii. Udzielano porad i konsultacji na temat programów dedykowanych osobom fizycznym, takich jak: „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd” – wersja 4.0”, „Moje Ciepło”, a także korzystania z ulgi podatkowej na cele termomodernizacyjne.
Na uczestników wydarzenia czekało mnóstwo atrakcji, w tym bicie rekordu na największy obarzanek!
Co prawda Doradcy Energetyczni nie mieli szans na przebicie atrakcyjności bicia rekordu (rzeczywiście zwycięski obwarzanek był ogromny!), ale nawet przy tak silnej konkurencji – mieli przyjemność przedstawić uczestnikom wydarzenia wartościowy zbiór informacji o dofinansowaniach, które oferuje WFOŚiGW w Krakowie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
W trakcie wydarzenia mieszkańcy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat zagadnień z zakresu oszczędzania energii oraz wykorzystania OZE w quizie z nagrodami.W imieniu Doradców Energetycznych WFOSiGW w Krakowie, dziękujemy za odwiedziny, za liczne miłe i merytoryczne rozmowy – i oczywiście zapraszamy mieszkańców Małopolski na kolejne wydarzenia!
Z ogromną satysfakcją, przyjemnością i zaangażowaniem nasi Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Krakowie zagościli na kolejnej, potężnej pod względem uczestników konkursu, Bitwie Regionów w Poroninie.
I choć sami z odrobiną zazdrości spoglądali na komisję jurorską, która smakowała dziesiątki wspaniałych potraw – najważniejszym wydarzeniem dla Doradców było wiele rozmów na temat programów, które pomagają chronić środowisko naturalne, starać się tworzyć dobry klimat (dosłownie i w przenośni), a zarazem czynić życie mieszkańców Małopolski bardziej komfortowym i bezpiecznym.
Energia Dordców skupiała się naturalnie na programach „Czyste Powietrze”, „Czyste Powietrze Plus” oraz „Ciepłe Mieszkanie”, ale każdy kto tylko zapragnął – mógł poznać pozostałe możliwości uzyskania wsparcia dofinansowania z WFOŚiGW w Krakowie lub ze środków, które oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także działania, które Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje wraz z Funduszami w całej Polsce na rzecz tworzenia lepszej teraźniejszości i bezpiecznej przyszłości dla pokoleń, które nadejdą po nas, by kontynuować wartościowe misje.
W imieniu Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Krakowie, niezmiernie dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia, gościom naszego stoiska oraz każdemu, kto zapragnął dowiedzieć się więcej o naszych działaniach. Doradcom było bardzo miło gościć Państwa, wyjaśniać, opowiadać i dyskutować – a jednocześnie zachęcać do przyjęcia roli beneficjenta cennych form wsparcia finansowego na rzecz czystego powietrza, odnawialnych źródeł energii oraz programów chroniących gleby, wody i wszystko, co natura dała nam do użytkowania. Zapraszamy na kolejne wydarzenia!
Bitwa Regionów w Wygiełzowie
Na rozległym terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie odbyła się kolejna edycja Bitwy Regionów, czyli pełnej uśmiechu i sympatii rywalizacji Kół Gospodyń Wiejskich z Małopolski. Towarzyszące im stoiska, których było wyjątkowo wiele, zajęły miejsca pomiędzy zabytkowymi budynkami i atrakcjami turystycznymi udostępnionymi odwiedzającym.
Zapełniona była również przestrzeń wokół namiotu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie: od momentu jego rozłożenia po ostatnie chwile wydarzenia skupiała się wokół niego solidna grupa osób zainteresowanych programem „Czyste Powietrze” oraz innymi programami Funduszu, spragniona rozmowy lub wzięcia udziału w konkursach, które nieprzerwanie prowadzili pracownicy WFOŚiGW w Krakowie, na czele z doskonałą reprezentantką Doradców Energetycznych Panią Katarzyną Bryzek, służącą swoją wiedzą każdemu, kto tylko jej potrzebował.
Pośród działań artystycznych i występów folklorystycznych, wśród ludzi pełnych pozytywnej energii oraz przyjaznego nastawienia – czas spędzony przez nas w Wygiełzowie był czasem wyjątkowym i wyjątkowo przyjemnym! Ogromnie dziękujemy każdemu, kto nas odwiedził, kto cierpliwie czekał na swoją kolej, by porozmawiać z reprezentantami WFOŚiGW w Krakowie, a także wszystkim uczestnikom konkursów, gościom i sąsiadom z okolicznych stoisk.
Warsztaty dla gmin z Programu Czyste Powietrze w dniu 5.08.2022 r.
Zespół Doradców Energetycznych we współpracy z Zespołem Klienta Indywidualnego przeprowadzili w dniu 5.08.2022 r. szkolenie online dla gmin województwa małopolskiego dotyczące Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Aneta Obrzut – Doradca Energetyczny oraz Piotr Janowski – Kierownik Zespołu Klienta Indywidualnego WFOŚiGW w Krakowie omówili zasady, które zostały wprowadzone w nowej odsłonie Programu obowiązującej od dnia 15.07.2022 r. W spotkaniu wzięło udział 135 uczestników obsługujących Program Czyste Powietrze.
Spotkanie z przedstawicielami gmin powiatu limanowskiego- 4.08.2022 r.
W dniu 04.08.2022 r., na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Limanowej, doradca energetyczny WFOŚiGW w Krakowie Justyna Jesionek uczestniczyła w spotkaniu edukacyjno- informacyjnym skierowanym do przedstawicieli gmin z terenu powiatu limanowskiego. Podczas szkolenia omówione zostały zmiany wprowadzone do Programu Czyste Powietrze (plus) oraz zakres usług świadczonych w ramach Projektu pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego i mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”
Święto Ogórka w Proszowicach w dn. 24.07.2022 r.
Dnia 24 lipca 2022 r., w Amfiteatrze Miejskim w Proszowicach miało miejsce wydarzenie: „Święto Ogórka” w ramach cyklu „Bitwa Regionów”, w którym uczestniczyli między innymi przedstawiciele WFOŚiGW w Krakowie, w tym nasz Doradca Energetyczny Mariusz Sałęga. Podczas wydarzenia promowano projekt pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Rozmawialiśmy z mieszkańcami Miasta i Gminy Proszowice na temat możliwości pozyskania wsparcia finansowego na inwestycje w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz oszczędności energii. Udzielano porad i konsultacji na temat programów dedykowanych osobom fizycznym, takich jak: „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd” – wersja 4.0”, „Moje Ciepło” oraz możliwości pozyskania wsparcia finansowego dla przedsiębiorców w zakresie realizacji działań proekologicznych. Mieszkańcy chętnie dzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi aktualnej sytuacji na rynkach paliw. Rozmawiano także na temat wdrażania uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego.
Bitwa Regionów – Myślenice 31.07.2022 r
31.07.2022 r. na Hali Widowiskowo – Sportowej w Myślenicach, odbył się Piknik z Produktem Polskim „Bitwa Regionów”. Kilkanaście kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z powiatu myślenickiego prezentowało swoje potrawy kulinarne. W wydarzeniu nie zabrakło również punktu informacyjno-konsultacyjnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Stoisko obsługiwali pracownicy Funduszu, w tym m.in. Doradca Energetyczny Katarzyna Bryzek. Zainteresowane osoby mogły uzyskać kompleksowe informacje na temat możliwości pozyskiwania środków finansowanych dla osób fizycznych w ramach Programów Czyste Powietrze, Mój Prąd 4.0, Moje Ciepło i Ciepłe mieszkanie oraz usług świadczonych w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.
Spotkanie z mieszkańcami Gminy Czchów w dn. 29.06.2022 r.
W dniu 29 czerwca 2022 r., w Kinie Baszta Urzędu Miejskiego w Czchowie, odbyło się spotkanie z mieszkańcami zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Brzesku i Gminę Czchów. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z zapisami Programu Priorytetowego Czyste Powietrze oraz z usługami świadczonymi w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego. Prelekcję wygłosiła Justyna Jesionek – Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Krakowie.
Piknik Policyjny w Bochni- 1.07.2022 r.
W wydarzeniu wziął udział Doradca Energetyczny z WFOŚiGW w Krakowie Paweł Korczak, który udzielał informacji na temat Ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE. Ponadto w ramach punktu informacyjnego Doradca przekazywał informacje na temat możliwości pozyskiwania środków finansowanych dla osób fizycznych w ramach Programów Czyste Powietrze, Mój Prąd 4.0, Moje Ciepło i innych.
Szkolenie dla Radnych, Sołtysów oraz Przewodniczących Zarządów Osiedli w Brzesku- 20.06.2022 r.
W dniu 20.06.2022 r. w Brzesku odbyło się szkolenie skierowane do Radnych, Sołtysów oraz Przewodniczących Zarządów Osiedli. Tematem były dofinansowania dedykowane osobom fizycznym. Omówione zostały Programy Priorytetowe: Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Agroenergia i Mój Prąd oraz zakres usług świadczonych w ramach Projektu pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego i mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”
Spotkanie z mieszkańcami w miejscowości Mszana Górna- 17.06.2022 r.
Na zaproszenie Gminy Mszana Dolna, Justyna Jesionek – doradca energetyczny WFOŚiGW w Krakowie wzięła udział w spotkaniu z mieszkańcami Gminy, które odbyło się w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Górnej w dniu 17.06.2022 r. Uczestnikom spotkania zostały przedstawione założenia oraz kryteria naboru Programów Priorytetowych: Mój Prąd, Moje Ciepło oraz Program Agroenergia. Omówiony został również zakres usług świadczonych w ramach Projektu pn.: „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.
Spotkanie z mieszkańcami w miejscowości Olszówka- 24.06.2022 r.
W dniu 24.06.2022 r. Doradca Energetyczny z WFOŚiGW w Krakowie Paweł Korczak uczestniczył w spotkaniu z mieszkańcami Gminy Mszana Dolna w miejscowości Olszówka. W trakcie wydarzenia Doradca zaprezentował założenia Projektu Doradztwa Energetycznego oraz Programów Moje Ciepło, Mój Prąd 4.0 oraz Agroenergia.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie współrealizuje Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” we współpracy z NFOŚiGW w Warszawie oraz Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Województwo Lubelskie).
Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach I Osi Priorytetowej poddziałanie 1.3.3 „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.